Narkotikai!!!

ligne-q1

10Apie psichoaktyviąsias medžiagas

Psichoaktyviosioms medžiagoms priskiriamos tokios medžiagos, kurios neigiamai veikia žmogaus psichiką ir sukelia sveikatos bei elgesio sutrikimus. Psichoaktyviųjų medžiagų grupei priklauso ne tik narkotinės, psichotropinės, bet ir kitos medžiagos, su kurių vartojimu tiesiogiai ar netiesiogiai galima susidurti kasdieniame gyvenime, – tai alkoholis, tabakas, cheminės medžiagos, raminamieji, migdomieji vaistai.
Narkotinės ir psichotropinės medžiagos (toliau – narkotikai) – tai gamtinės ar sintetinės medžiagos, kurios piktnaudžiaujantiems žmonėms dėl savo kenksmingo poveikio sukelia sunkų sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį psichine ir fizine priklausomybe. Narkotikų poveikis organizmui priklauso ne tik nuo vartojamos medžiagos rūšies, kiekio, bet ir individualių žmogaus organizmo savybių. (Daugiau skaitykite čia.)

10 Suaugusiųjų mitai apie narkotikus

Siekiant sėkmingai formuoti neigiamą vaiko nustatymą narkotikų vartojimo atžvilgiu, iš pradžių būtina atsisakyti tam tikrų mitų, kurie vis dar gajūs tarp vyresnės visuomenės dalies.
  Mitas. Mūsų vaikui tai tikrai negresia.
  Mitas. Visi narkotikų vartotojai yra iš asocialių šeimų, iš žemesnių socialinių sluoksnių.
  Mitas. Narkotikai – tai vien skausmas ir nelaimės.
  Mitas. Narkotikai yra „sunkūs“ ir „lengvi“
  Mitas. „Mūsų laikais“ narkotikų nebuvo, o šiuolaikinis jaunimas juos vartoja iš neturėjimo ką veikti ir „pasileidimo“.
  Mitas. Jau geriau gerti alkoholį nei vartoti narkotikus.

10Tėvų vaidmuo narkomanijos prevencijoje

Prevencija – kas tai? Narkotikų vartojimo prevencija – priemonės, skirtos apsaugoti žmones (ypač jaunus) nuo narkotikų vartojimo. Tačiau „apsaugoti“ – nereiškia auginti vaiką šiltnamio sąlygomis ir izoliuoti jį nuo realaus gyvenimo, kurio neatsiejama dalis – narkotikai ir jų vartojimas. Prevencijos uždavinys – supažindinti jaunus žmones su socialinėmis ir pažintinėmis strategijomis, kurios padėtų vaikams patiems atsispirti narkotikams.
Informacinis leidinys tėvams „Kartu su vaiku“. Pristatoma informacija apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų poveikį, žalą ir pasekmes. Taip pat čia galima rasti patarimų tėvams, kaip kalbėtis su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas. Leidinio pabaigoje pateiktos užduotys, kurias tėvai gali atlikti kartu su savo vaikais. >>> parsisiųsti PDF formatu

 10Kaip apie narkotikus kalbėtis su vaikais?

Kodėl reikia su vaikais kalbėti apie narkotikus? Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tema visiškai neaktuali – maži vaikai juk nerūko, negeria alkoholio, juolab nevartoja narkotikų! Tačiau turbūt nerasime nė vieno, kuris nebūtų girdėjęs šių žodžių (iš suaugusiųjų pokalbių, televizijos ir radijo laidų) ar pats matęs, kaip suaugusieji rūko, geria. Todėl smalsumas atsiranda jau ankstyvoje vaikystėje: Kas yra narkotikai?  Kodėl vaikams negalima jų vartoti?  O kodėl tu geri? Ar tu greit mirsi, jei rūkai?
Šitaip vaiko „užklupti“ tėvai paprastai pritrūksta informacijos ir yra linkę atidėti visus pokalbius ateičiai, „kai vaikai užaugs.“ Taigi smalsūs vaikų klausimai nuleidžiami negirdomis arba liepiama neklausinėti „kvailų“ dalykų. Manoma, kad jei vaikas nieko nežinos, nematys ir negirdės apie šiuos baisius dalykus, tai padės jį nuo jų apsaugoti. Tačiau kiek truks ši apsauga nuo neigiamos išorinio pasaulio įtakos? Net ir šiltnamio sąlygomis užauginti žmonės kada nors turi pradėti savarankišką gyvenimą, o tada visos „blogybės“ gali smogti su dviguba jėga. Todėl psichologai pataria – užuot nuo vaiko viską slėpę, tėvai turėtų mokyti jį patį įveikti įvairias problemas. (Patarimus skaitykite čia.)

10 Kaip apie narkotikus kalbėtis su paaugliais?

Įtarimas, kad paauglys gali būti susidūręs su narkotikais, sukelia itin audringą tėvų reakciją, kuri dar pablogina padėtį. Nors kalbėti apie narkotikus su paaugliu gana sudėtinga, bet būtina. (Daugiau skaitykite čia.)

10Kur kreiptis pagalbos?

 Jei jums reikia patarimo…
 Jei jums reikia specialisto konsultacijos…
 Jei ieškote pagalbos sergančiam priklausomybe nuo narkotikų asmeniui…
 Jei esate sergančio priklausomybe nuo narkotikų šeimos narys…
 Jei sergantis priklausomybe nuo narkotikų asmuo jau baigė gydymą…

10 Tėvų atsakomybė

Vaikai ne tik klausosi patarimų, pamokymų, bet ir stebi tėvus, o stebėdami – patys to nesuvokdami perima elgesio taisykles, moralės normas. Todėl labai svarbu, kad tai, apie ką suaugusieji kalba, ko moko, nesiskirtų nuo jų elgesio.

10 Pirmoji pagalba

Narkotikai gali sukelti ne tik malonius pojūčius, bet ir visiškai netikėtą organizmo reakciją – apsinuodijimą, panikos priepuolius, sąmonės netekimą ar kitus gyvybei pavojingus simptomus.
Tokiu atveju visada: jei žmogus sąmoningas, pirmiausiai būtinai išsiaiškinkite, kokius narkotikus jis vartojo. Tai padės greičiau ir efektyviau suteikti pirmąją pagalbą. Visais atvejais surinkite aptiktus miltelius, tabletes ir kita, kad gydytojai galėtų nustatyti, kas vartota.
Tokiu atveju niekada: teikdami pirmąja pagalbą nuo narkotikų apsinuodijusiam asmeniui, jo nekaltinkite ir nebandykite aiškintis, kodėl jis vartoja narkotikus. Taip pat daugeliu atveju nesitikėkite, kad nuo narkotikų apsvaigęs žmogus elgsis protingai ir nuosekliai.
Visais atvejais būtina iš karto kvieskite greitąją pagalbą: bendrasis pagalbos telefonas tel. 112 (galima skambinti ir iš mobiliųjų telefonų) arba 03, „Bitė“ ir „Tele 2“ 033,Omnitel“103). Būtina, kad bent vienas žmogus visada liktų prie asmens, kuriam reikia pagalbos iki tol, kol atvyks greitoji pagalba ir reikalui esant, suteiktų pirmąją pagalbą.

10Untitled Testas tėvams

 

 

ligne-q1

Komentavimo galimybė išjungta.