Įdomu…

barre27
pucePsichologas Evaldas Karmaza: kaip bendrauti su paaugliu. Mes neturime paaugliams būti nei policininkai, nei draugai, nei pramogų organizatoriai, nei aptarnaujantis personalas. „Visą laiką, nuo mažų dienų, turime atminti: jie išeis. Vieną dieną jie išeis. Jūs esate į gyvenimą palydintys asmenys. Jūs galite padovanoti augančiam žmogui 5 svarbiausias dovanas: pasitikėjimo, savarankiškumo, iniciatyvos, tobulėjimo ir savasties.“ Tai pagrindiniai atramos taškai, kolonos, į kurias savo paties gyvenime remsis būsimas suaugęs žmogus. (Daugiau skaitykite čia.)
puce  Gero mokytojo paveikslas vaikų akimis: kokios savybės svarbiausios? Jungtinėse Amerikos Valstijose „Pearson“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 15-19 metų šios šalies moksleiviai, atskleidė, kokiomis savybėmis turi pasižymėti geras mokytojas. Manote, kad jis vaikų akimis turėtų būti įvardijamas kaip ne per daug griežtas ir leidžiantis nedaryti namų darbų? Deja, turime jus nuvilti, rezultatai rodo priešingai.Dalindamasi patirtimi švietimo ekspertė, pedagogė ir skaitmeninių mokymų programos „Samsung Mokykla ateičiai“ lektorė Vaiva Stanionė teigia, kad šiandien bene didžiausias vaikų keliamas lūkestis pedagogui yra jo gebėjimas sukurti ir išlaikyti tarpusavio ryšį. Anot jos, ryšio su mokiniais užmezgimas ir puoselėjimas didžiąją dalimi priklauso nuo pedagogo asmeninių savybių, tačiau stengtis padėti, išklausyti ar parodyti šilumą gali kiekvienas. (Daugiau skaitykite čia.)
puce  Motyvacija mokytis
puce Kartų pililogas. Kaip ugdyti šiuolaikines kartas? Filmas kelia klausimą, kaip mokykloje po vienu stogu sugyventi skirtingų kartų atstovams (mokytojams ir mokiniams). Apibūdinamos keturios kartos: kūdikių bumo karta (gimusieji 1943–1960 m.), X (nežinomoji, maištingoji) karta (gimusieji 1961–1981 m.), Y karta (juos dar vadina socialinių tinklų, tūkstantmečio; gimusieji 1982–2004 m.), Z karta („Google“ karta; gimusieji nuo 2005 m. ir gimsiantys iki 2023 m.). Mokyklose dirba pedagogai, atstovaujantys kūdikių bumo, X ir Y kartoms. Jie moko ir ugdo mokinius, atstovaujančius Y ir Z kartoms. „Susikalbėti“ skirtingų kartų atstovams vertybiniu lygmeniu nėra paprasta: jie turi skirtingas vertybes ir pomėgius, skirtingai mąsto, skirtingai perka ir valgo, skirtingai rengiasi, skirtingai mokosi.
puce Lisa Bu: Kaip knygos gali atverti protąKas nutinka, kai svajonė, saugota nuo vaikystės… neišsipildo? Prisitaikydama prie naujo gyvenimo Jungtinėse Valstijose Lisa Bu paniro į knygas, kad praturtintų savo vidinį pasaulį ir susikurtų naują tikslą. Ji dalinasi savo unikaliu skaitymo būdu šioje mieloje ir asmeniškoje kalboje apie knygų daromus stebuklus .
puce Virtuali paroda, skirta edukologei, literatūrologei, kultūros istorikei, daktarei Meilei Lukšienei
puce Prof. Viktorija Daujotytė. „Gyvenimo tekstas mūsų gyvenimams. (Meilė Lukšienė mums)“. 2013 m. spalio 11–12 d. Seinų „Lietuvių namuose“ bei Seinų lietuvių „Žiburio“ mokykloje vyko lituanistų konferencija, skirta Meilės Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms.

puceKaip švietimas XXI amžiuje turi atitikti pakitusius visuomenės poreikius? Kas yra būdinga nūdienos švietimo sistemoms? Kokie pokyčiai turi vykti švietime, kad būtų įveikti XXI a. iššūkiai? (Vertimą iniciavo projekto „Lyderių laikas 2″ kūrybinė grupė. Originalus šaltinis – EF Explore America http://www.youtube.com/watch?v=Ax5cNl…)
puceAsociacija „Lietuvos tėvų forumas“ pristato 30 min. trukmės filmą „Švietimas“, kuriame nagrinėjamos Lietuvos švietimo sistemos aktualijos ir galimybės gerinti ugdymo procesą.

puce Dabarties iššūkiai mokykliniai lituanistikai. Meilės Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms skirtas seminaras „Dabarties iššūkiai mokyklinei  lituanistikai“                                                                                                                                              
Doc. Laima Bučienė. Kai kurie lietuvių kalbos sintaksės ir skyrybos mokymo aspektai.                                                      
Prof. habil. dr. Viktorijos Daujotytės pranešimas „Marcelijus Martinaitis – lituanistams svarbios tradicijos pabaiga?“                                                                                                                                                                                                                    ♦Habil. dr. Ritos Miliūnaitės, Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos skyriaus vadovės, pranešimas „Raštingumo problema ir visuomenės nuomonė“                                                                                                                            
Doc. dr. Dariaus Kuolio pranešimas „Tautos „atsilaikymo programos“: Kristijonas Donelaitis, Stasys Šalkauskis, Bronius Krivickas, Meilė Lukšienė“
puce 1968 metais išleista mokslinės fantastikos knyga tiksliai nuspėjo ateitį. 1968 metais pirmą kartą išleista Johno Brunnerio knyga „Stand on Zanzibar“ – vienas tų retų mokslinės fantastikos kūrinių, gana tiksliai nuspėjusių ateitį. Jos veiksmas vyksta 2010 metais ir joje netgi nuspėti tokie dalykai, kad vienas populiariausių politinių lyderių yra prezidentas Obomi.
puce Alvydas Stauskas. Projektas MOBIK. Alvydas Stauskas – dailininkas, fotografas, pedagogas, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos vadovas. Už didelius darbus mažame miestelyje Lietuvos radijo nominuotas 2008-ųjų Metų žmogumi. Parengė Svajūnas Gapšys, Živilė Gapšienė.(Virtuali edukacinė biblioteka)
puce  Romualdas Pučekas. Projektas MOBIK. Romualdas Pučekas – dailininkas, surengęs 19 personalinių parodų, vienas iš Dusetų dailės galerijos įkūrimo iniciatorių, Dusetų meno mokyklos dailės skyriaus įsteigimo iniciatorius, Zarasų rajono Dusetų meno mokyklos dailės mokytojas ekspertas, 2011 m. apdovanotas Metų mokytojo premija. Parengė Svajūnas Gapšys, Živilė Gapšienė. (Virtuali edukacinė biblioteka)
puce Eugenijus Raugas: „Mokausi iš mokinių, kaip jie mokosi iš manęs“ (1/2). Projektas MOBIK. (Virtuali edukacinė biblioteka)
puce Eugenijus Raugas: „Kūryba — vidinio džiaugsmo išraiška“ (2/2). Projektas MOBIK.(Virtuali edukacinė biblioteka)
puce Raimondas Gapšys: „Dailės sustiprintai turėtų būti mokoma iš kartos į kartą“. Projektas MOBIK.(Virtuali edukacinė biblioteka)
puce Šiuolaikinio mokymo ir mokymosi bruožai. Pateiktis  apie šiuolaikinę mokyklą, pamoką, šių laikų mokytoją, mokyklos misiją, prielaidas ir galimybes darbui mokykloje. Naudinga visiems mokytojams, daug gilių ir pamokančių įvairių pedagogų ir asmenybių minčių.
puce E-Knygos. Už ir prieš (Pro et Contra)
puce Lietuva. Kompiuterinė enciklopedija
puce Mokytojo priesakai tarpukario Lietuvoje. (epaveldas.lt)
puce Jūratė Jagminienė. Inteligentai – pirmieji lietuviškų vadovėlių autoriai
Tam, kad suprastume, kas esame, turime atsigręžti į praeitį – iš kur atėjome, ir, suprantama, susimąstyti, kur einame ir ką paliksime ateities kartoms…
Lietuvos švietimo istorijos muziejuje atidaryta paroda „Lietuvos inteligentai – vadovėlių mokykloms autoriai“ (autorė – muziejininkė Jūratė Jagminienė, dizainerė – Renata Vinckevičiūtė). Parodoje eksponuojami XX a. pradžios nacionalinės mokyklos kūrimosi laikotarpį iliustruojantys dokumentai, fotonuotraukos, gausi ir turtinga vadovėlių mokykloms kolekcija, mokymo priemonės. Parodoje kalbama ir apie Lietuvos inteligentiją, ir apie vadovėlius, ir apie Lietuvos pedagogų periodinius leidinius, knygynus bei leidyklas, kurios leido vadovėlius. (Straipsnį rasite čia.)
pucePsichika. Šis puslapis skirtas visiems besidomintiems žmogaus psichika, psichologijos mokslo naujovėmis bei praktiniais metodais. Pagrindiniai straipsnių autoriai yra psichologai, aukštesnių kursų studentai ar tiesiog savo srities profesionalai.
puce Ken Robinson. Kaip mokyklos žudo žmonių kūrybiškumą ( animuotas pasakojimas)
Ken Robinson yra visame pasaulyje gerai žinomas edukologas, autorius, paskaitininkas ir patarėjas, gavęs net 7 garbingus apdovanojimus už savo veiklą. Kilęs iš Anglijos, dabar Ken’as su šeima gyvena Los Angeles mieste JAV. Jo idėjas gerte geria dešimtys milijonų žmonių, ir ne atsitiktinai. Ken’as moka aiškiai pateikti savo genialias mintis, kurių niekada netrūksta. O jo minčių pasauliui labai reikia, nes šiandieniniai ekonominiai uždaviniai reikalauja, kad būtų išrastos naujos mokymo paradigmos, kurios galėtų išlavinti jaunų žmonių gebėjimus ir padėtų jiems tapti aukščiausios klasės kūrėjais. Tokiais, kokių žūtbūtinai reikia pasauliui jau šiandien. Deja, dabar dominuojanti, bet jau seniai pasenusi švietimo sistema ne tik kad nevysto jauno žmogaus gabumų, bet juos dar ir atima. Tyrimai rodo, kad vaikų kūrybiškumas prieš mokyklą ir po jos baigimo skiriasi kaip diena ir naktis… Į blogąją pusę.
O kur mus tai veda? Ar ne į tamsos pilną pasaulį, kuriame vakarais tenka atsipalaiduoti bare su alaus bokalu ir tokio paties likimo draugais, arba namie prie televizoriaus ekrano, nes kitu atveju neurozė išsivystytų per keletą metų? Psichiatras, psichologas ir autorius Michail Litvak teigia, kad mūsų laikais beveik visi žmonės yra neurotikai, ir manęs tai jau nestebina… Žmogaus organizmas tiesiog negali pakelti streso, kurį patiria atsisėdęs į mokyklos suolą, vėliau metų metus dirbdamas įtemptą darbą, o grįžęs namo visas pavargęs dar turėdamas aiškintis santykius su kitais pavargusiais namiškiais, kurie ir patys gyvena kančioje… Užburtas ratas.
Nenuostabu, kad alkoholio ir tabako pramonė kartu sudėjus šiandien siekia 1 000 000 000 000 (trilijoną) JAV dolerių… Žmonės bando vaduotis iš kultūrinio košmaro bent per legalizuotas narkotines medžiagas: alkoholį ir nikotiną. Deja, tai toli neveda. Tačiau tokie pasaulio šviesuoliai kaip Ken Robinson aktyviai sprendžia šią problemą ir panašu, kad situacija gerėja.
Šį nuostabiai ranka animuotą vaizdo įrašą verta pažiūrėti bent keletą kartų per metus. Aš jį mačiau ne mažiau kaip 10 kartų ir kiekvienąkart linksėjau galva: „taip, taip, mes visi taip ir jautėmės mokykloje bei universitete, ir pažadėjome sau dar šiame gyvenime padaryti ką nors, kad mūsų vaikai augtų stiprūs, drąsūs ir kūrybingi“. Juk pasaulį kuria ne vyriausybės ir ne korporacijos, o visų pirma tokie žmonės kaip tu ir aš. Svarbiausia keisti paradigmą. O pradėti nuo savęs ne tik lengviau, bet ir veiksminga. (Video rasite čia.)

barre27

Komentavimo galimybė išjungta.