Romualdas Granauskas

(1938 04 18 – 2014 10 28)

♦ Mirė rašytojas Romualdas Granauskas
♦ Apie Romualdo Granausko kūrybą skaitykite  lrytas.lt arba čia.
Metų paskaita „Romualdas Granauskas – mokytojams“. Humanitarinių mokslų habilituota daktarės profesorės Viktorijos Daujotytės Metų paskaita „Romualdas Granauskas – mokytojams“, 2014 m. gruodžio 29 d.

Untitled

 Apie R. Granausko naują knygą: žodis, kuris kalba už kitusTurbūt kiekvieno žmogaus gyvenime ateina metas, kai knieti užduoti klausimą – ką man reiškia atmintis? O ką mano atmintis reiškia kitam?.. Ar įmanoma čia ką nors nauja ir esminga pasakyti? Romualdo Granausko naujoji knyga „Trečias gyvenimas“ teigia – taip. Atmintis čia pasirodo kaip trečio gyvenimo kodas, imantis į save įvairius jos pavidalus: „Bet yra ir trečias gyvenimas. Nei jis aiškiai matomas, nei jis aiškiai girdimas. Kas jis yra, gali perprasti iš perpus nukąsto sakinio, netyčia išsprūdusio žodžio, akies mirktelėjimo, parodymo smakru į kurią nors pusę, lūpų kryptelėjimo ar staigaus užsičiaupimo. (…) Tavo numanymas greitai virsta įsitikinimu: tame trečiame gyvenime vyksta labai svarbūs dalykai“ („Gyvatė ant peties“, p. 74–75). (Daugiau skaitykite čia.)
Romualdas Granauskas: „Man brangiausia ta knyga, kuri dar neparašyta“. „Visą laiką turėjau brangiausią knygą. Brangiausia knyga yra ta, kuri dar neparašyta. Tikiesi, kad ji bus pati geriausia, kad tai bus tavo gulbės giesmė. Kitaip kokio galo sėstum prie stalo ir vargtum?“ ­– sako rašytojas Romualdas Granauskas, kurio naujausia knyga, apsakymų rinkinys „Neišvarysi“, skaitytojus turėtų pasiekti jau šiais metais. Naujasis kūrinys, anot rašytojo, yra apie tuos, kuriuos esame išstūmę is savo tarpo – senolius, ligonius, našlaičius ir varguolius. R. Granausko teigimu, pastaruoju metu žmonės yra pamiršę žodžius „mielaširdystė“, „atjauta“, „gailestis“. Rašytojas atkreipia dėmesį, kad nūdien tarpsta jauno, darbštaus ir darbingo, raumeningo ir seksualiai pajėgaus žmogaus kultas, tačiau tai, kūrėjo nuomone, nieko gero nežada. (Daugiau skaitykite čia.)
Romualdas Granauskas atsako į Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos klausimyną. Romualdas Granauskas (g. 1939 m. balandžio 18 d. Mažeikiuose) – prozininkas, dramaturgas, eseistas, archajiškas ir modernus menininkas. Kartais jo proza vadinama magiškuoju realizmu. Dirbo statybininku, šaltkalviu, Skuodo laikraščio „Mūsų žodis” ir žurnalo „Nemunas” redakcijose, radijo korespondentu, kurį laiką mokytojavo. Nuo 1972 m. atsidėjo kūrybiniam darbui. Apsakymus pradėjo spausdinti 1954 m. Granausko kūrinių kalboje atsispindi žemaičių šnektos intonacijos, veikėjų paveikslai pasižymi ryškiu žemaitišku charakteriu ir koloritu. Nuo 1995 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos narys. Romualdas Granauskas – Nacionalinės premijos laureatas (2000 m.). Žemaičių  grynuolis Vilniuje. (Daugiau skaitykite čia.)
Vanda Juknaitė. Romualdo Granausko prozos modernumas
Aušra Kazlauskaitė. R. Granausko „Trys vienatvės“: novelių romanas ar prisiminimai?
Vainius Bakas. Bulvių valgytojai. (Romualdo Granausko „Šventųjų gyvenimai“ recenzija.) Šią naująją Romualdo Granausko novelių apysaką turbūt taikliausiai nusakytų bulvės metafizikos metafora, pasiskolinta iš A. Šliogerio filosofinių įžvalgų. Gruoblėta, grubi, gumbuota novelėse vaizduojama buitis nelyginant bulvė – sena, susitraukusi, tačiau magišku būdu pro savo akis išleidusi žalius, vitališkus sielos daigus, kurie galėtų augti, stiebtis, o atėjus metui ir vėl sužydėti. Nuo šios bulvės aštriu kalbos peiliuku lupama oda –­ seni, priplėkę šarvojimo marškiniai, už kurių slypi tai, kas yra gyva, šventa.(Daugiau skaitykite čia.)
Romualdas Granauskas atsako į Valentino Sventicko klausimus. Romualdo Granausko kūrybos vakaras su nauja knyga „Trys vienatvės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011) Rašytojų klube.
♦ LRT aukso fondas. „Gyvenimas po klevu“

371k

Komentavimo galimybė išjungta.