Marius Ivaškevičius

marius_ivaskevicius

barre5

Marius Ivaškevičius (gim. 1973 m. kovo 26 d. Molėtuose) – lietuvių prozininkas, dramaturgas, žurnalistas, režisierius. 1980–1991 m. mokėsi Molėtų 2-ojoje vidurinėje mokykloje, 1991–1997 m. studijavo VU Filologijos fakultete lietuvių kalbą ir literatūrą. 1996–1999 m. – dienraščio „Respublika“ šeštadienio priedo „Julius“ reporteris, 1999–2000 m. – „Juliaus“ redaktorius, 2000–2001 m. – LTV Kultūros laidų redakcijos žurnalistas, režisierius. Lenkijos laikraščio „Gazeta Wyborcza“ bendradarbis. Išleido novelių rinkinį „Kam vaikų“ (1996 m.),  romanus „Istorija nuo debesies“ ( 1998 m.), „Žali“ (2002 m.). Parašė pjeses „Artimas“ (2002 m.), „Malyš“ (2002 m.), „Madagaskaras“ (2004 m.), „Mistras“ (2010 m.), „Išvarymas“ (2012). Visos pjesės pastatytos Lietuvos teatruose, ir ne tik. Marius Ivaškevičius rašo ir meninių, dokumentinių filmų scenarijus. Lietuvoje ir Suomijoje šiuo metu kuria  filmą – romantinę komediją  „Santa“. Mėgsta gyvenimo iššūkius, nepiktai pasijuokti iš nusistovėjusių negyvų stereotipų. Vienas verčiamiausių lietuvių rašytojų. Jo kūryba publikuota anglų, baltarusių, italų, latvių, lenkų, prancūzų, rusų, slovėnų, suomių, švedų  ir vokiečių kalbomis.
 ◊ Marius Ivaškevičius atsako į Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos mokinių klausimyną
◊  Dramaturgas Marius Ivaškevičius: pirmiausia emigrantus išdavė Lietuva. Kai kas nors klausia: „Ar verta rašyti šiuolaikinę pjesę?“, aš vietoj kokio tradicinio patarimo, atsakyčiau: „Rašyk, jei sugebėsi parašyti talentingiau už dramaturgą Marių Ivaškevičių“. Jis mano, knygų graužikės ir senos teatro gerbėjos, nuomone, yra talentingiausias šiuolaikinio gyvenimo aktualijų, visuomenės žaizdų ir paradoksų išryškintojas meninėmis priemonėmis. Inga Liutkevičienė kalbasi su Mariumi tikėdamasi  išsiaiškinti, kaip ir kodėl gimsta madagaskarai, mistrai ir išvarymai. (Skaitykite čia.)
Andra Šeputytė. Žvilgsnis į jūrą iš periferijos.Atsisukit veidu į jūrą. Pakelkit akis nuo žemės. [...] Veidu į jūrą, ne profiliu“. Tokiais Mariaus Ivaškevičiaus pjesėje „Madagaskaras“ dažnai skambančiais žodžiais skatinama išsivaduoti iš įvairių gniaužtų – ideologinių, psichologinių. Pjesės pagrindinis veikėjas Pokštas (jo prototipas – viena originaliausių XX a. pradžios lietuvių asmenybių Kazys Pakštas, siūlęs Lietuvą perkelti į Afriką), įtikėjęs savo beprotiška idėja, bando išaiškinti kaimo žmonėms, kad tėvynę reikia perkelti į Madagaskarą. Pokštui pažįstamas provincialumas, jis mano, kad nemokėdami mąstyti žmonės leisis valdomi tarsi marionetės. Taip Pokštas iš dalies įrodo ir savo provincialų mąstymą. Tačiau jo ribotumas neišryškėja, nes, autoriaus nuomone, ši idėja vis dėlto yra nuostabi svajonė, vizija, tiesiog užvaldžiusi Pokštą, norėjusį savo kraštui tik gero. Atvirkščiai, Pokštas pavaizduotas kaip vos ne šviesiausias žmogus, labiau ryškinamas kaimo neišprusimas.(Daugiau skaitykite čia.)
Rimvydas Stankevičius. „Madagaskaras“ artėja prie Madagaskaro. Dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus klausiame: kur „Madagaskaro” sėkmės paslaptis? (Skaitykite čia.)
Marius Ivaškevičius – „veidu į jūrą“. Marius Ivaškevičius – rašytojas, kuris rašo naktimis. Rašo į sąsiuvinį. Bet suklystume jį vadindami tik rašytoju. Jis yra įvaldęs tiek meno raiškų, kad, ko gero, lengviau pasakyti, ko dar nėra daręs. Jis – prozininkas, dramaturgas, scenarijų autorius, žurnalistas, teatro ir kino režisierius… Kartą, norėdamas išbandyti kai ką visai naujo, dalyvavo net „šokių dešimtuke“. (Daugiau skaitykite čia.)
M. Ivaškevičiaus pokalbis apie tėvynę, kalbą. Su dramaturgu  apie kalbos tėvynes, pramatymus ir kitus pramanus kalbasi Vaidas Jauniškis.
M. Ivaškevičius. „Madagaskaras“. I dalis. II dalis. (LRT mediateka) Valstybinio Vilniaus mažojo teatro spektaklio „Madagaskaras“ pagal jauno dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus pjesę pirma dalis. Spektaklio režisierius Rimas Tuminas, kompozitorius Faustas Latėnas, dailininkė Vilma Masteikienė. Spektaklio premjera teatre įvyko 2004 metais, spektaklis nufilmuotas teatro scenoje 2006 m.
◊ VU KHF lektoriaus dr. Mindaugo Grigaičio literatūrinė paskaita „Tautinių mitų dekonstrukcija Mariaus Ivaškevičiaus pjesėje „Madagaskaras“

barre5

Komentavimo galimybė išjungta.